آخرین اخبار

14. فروردين 1397 - 10:58   |   کد مطلب: 299377
سیزده بدر یا جشن بدرقه نوروز از مهمترین رسوم مشترک در میان اقوام ایرانی است که طی سالهای اخیر روز آشتی با طبیعت نیز تلقی می‌شود و مردم برای تکمیل شادیهای خود و دور کردن غم و غصه با حضور در طبیعت زیبا مراسم سیزده بدر را با نشاط و شادمانی اجرا می کنند

به گزارش الوند خبر، امسال مردم نوروز را در حالی به پایان رساندند که در شهرستان قصرشیرین هوایی بسیار دلپذیر و بارانی و البته مناسب سفر در این مناطق حاکم بود و این موضوع بر لذت سفر آنان افزوده و آنان را برای سفری دوباره به این شهرستان در سال های آینده ترغیب می کرد.

 

بر اساس این گزارش، مناطق گردشگری و تفریحی قصرشیرین در سیزده فروردین امسال بیش از سال های گذشته پرازدحام و شلوغ بود ،لطافت و ملایم بودن هوا ،اطلاع رسانی و ارایه خدمات مناسب ستاد گردشگری شهرستان و افزایش تعداد گردشگران و مسافران نوروزی نسبت به سال های گذشته از دلایل اصلی این اتفاق میمون است.

 

سیزده بدر یا جشن بدرقه نوروز از مهمترین رسوم مشترک در میان اقوام ایرانی است که طی سالهای اخیر روز آشتی با طبیعت نیز تلقی می‌شود و مردم برای تکمیل شادیهای خود و دور کردن غم و غصه با حضور در طبیعت زیبا مراسم سیزده بدر را با نشاط و شادمانی اجرا می کنند و در این میان مردم قصرشیرین هم این روز را در دامن طبیعت و باغهای سنتی در هوایی دلپذیر سپری می کنند.

 

ایرانیان از گذشته‌های دور، با آغاز بهار و ورود به سال جدید و پس از چند روز دید و بازدید و تبریک سال نو، گویا برای تکمیل شادی خود و دور کردن غم و غصه و خمودگی، در روز سیزدهم فروردین ماه، با بیرون آمدن از خانه و پناه گرفتن در طبیعت، مراسم سیزده بدر را برگزار  می‌کنند.

 

 

در همه شهرها و روستاها و مناطق عشایری، خانواده‌ها به صورت گروهی، گاه چند خانواده با هم غذای ظهر را آماده کرده و آجیل و خوردنی‌های سفره هفت سین را با خود برداشته و به دامان صحرا و طبیعت می‌روند و سبزه هفت سین را با خود برده و به آب روان می‌سپارند.

 

به دامن صحرا و طبیعت رفتن، شوخی و بازی کردن، دویدن، تاب خوردن و در هر حال شاد بودن، از ویژگی‌های روز سیزده بدر و گره زدن سبزه به نیت باز شدن گره دشواری‌ها و برآورده شدن آرزوها، از دیگر رسوم این روز است.

 

فرهنگ اساطیر برای رسم‌های سیزده بدر معانی تمثیلی آورده به گونه‌ای که شادی و خنده در این روز به معنی فرو ریختن اندیشه‌های تیره و پلیدی، روبوسی نماد آشتی و به منزله تزکیه، خوردن غذا در دشت نشانه فدیه گوسفند بریان، به آب افکندن سبزه‌های تازه رسته نشان دادن هدیه به ایزد آب یا ناهید و گره زدن سبزه برای باز شدن بخت تمثیلی برای پیوند زن و مرد برای تسلسل نسلها و رسم اجرای انواع مسابقه به ویژه اسب دوانی یادآور کشمکش ایزد باران و دیو خشکسالی است.

 

 

این باور همگانی چنان است که اگر خانواده‌ای نتواند علتی تمام روز را به باغ و صحرا برود، به ویژه با دگرگونی‌های جامعه شهری امروز، در بعدازظهرروز سیزدهم، حتی برای زمان کوتاهی هم که شده برای گره زدن سبزه و بیرون کردن نحسی از خانه به باغ یا گردشگاهی عمومی می‌رود.

 

آئین سنتی سیزده بدر در قصرشیرین

در این میان، مردم قصرشیرین نیز همگام با دیگر نقاط کشور آیین های ویژه ای برای سیزده بدر دارند که هرسال با رونق خاصی در نقاط مختلف استان برگزار می شود.

 

بسیاری از مردم قصرشیرین معتقدند که روز سیزدهم نوروز، زمان حضور در طبیعت است و کسی نباید در خانه بماند و همه مردم از همان ساعات اولیه صبح راهی دامان طبیعت می شوند.

 

 

مردم پس از آیینهای دید و بازدید در ایام تعطیلات نوروزی روز سیزده بدر را روز انس با طبیعت می دانند و به همراه اقوام و آشنایان در قالب چندین خانواده به مناطق دیدنی و سرسبز شهرستان می روند.

 

بیشتر مردم قصرشیرین سیزدهمین روز از فصل بهار را دسته جمعی همراه اقوام و آشنایان خود، در دامن طبیعت سپری کنند و اعتقاد دارند حضور در دامان طبیعت در ۱۳ فروردین، دلها را شاد، زندگی را سرسبز و حوادث ناگوار احتمالی را دور می کند.

 

 

بسیاری از خانواده ها در قصرشیرین و منطقه نیز به علت برخی خرافات این روز را خوش یمن نمی دانند و به همین منظور از منزل خود خارج شده و راهی دامان طبیعت می شوند، به همین دلیل از چند روز قبل برای سپری کردن این روز که سیزده بدر نامیده می شود، تدارک دیده و سعی می کنند در این روز سفره های خود را رنگین تر کرده و لحظات سیزدهمین روز سال نو را به خوبی و خوشی در دامان طبیعت باشند.

 

یکی از آیین های ویژه این روز گره زدن سبزه به نیت های خاص است به طوری که هر فردی با نیت و آرزو سبزه را گره زده و در دامان طبیعت رها می کند.

 

دیدگاه شما

باشگاه خبرنگاران
http://www.yjc.ir/fa/services/2
ایسنا
نماینده