آخرین اخبار

10. تير 1396 - 23:18   |   کد مطلب: 299558
هرچه آفتاب به وسط آسمان نزدیک‌تر می‌شود، گرمای شدید و سوزاننده هوا بیشتر خودنمایی می کند و به گفته شهروندان قصرشیرینی اینجا همه چیز داغ است، زمین، آب،‌ هوا و حتی قبض های نجومی آب و برق

به گزارش الوند خبر، چله تابستان است، خورشید در سینه آسمان جولان می‌دهد. آفتاب بر زمین پهن شده و همه چیز را می‌سوزاند. گرمای زیاد نفس کشیدن را سخت کرده است و آفتابی که بی‌رحمانه بر تن زمین می‌تازد. دماسنج ‌ها رقم‌ هایی را نشان می ‌دهد که حتی تصورش هم مشکل است. اینجا قصرشیرین شهر نخل های سوخته است.

 

بر اساس گزارش های هواشناسی در چند روز گذشته شهرستان مرزی قصرشیرین و سومار با دمایی بالغ بر ۴۸ درجه بخاطر همجواری با مناطق گرمسیری عراق نه تنها گرمترین شهرستان استان کرمانشاه بلکه از گرمترین شهرستانهای کشور نیز گاهاً گزارش شده اند.

 

چنین گرمای کم سابقه ای باعث شد که مردم این شهرستانها در این چند روز زندگی دشواری را سپری کرده و تنها در ساعات پایانی روز جهت خرید و امورات روزمره از منازل خود خارج شوند.

 

هر چند مردم این شهر به دلیل گرمای هوا خانه نشین شده اند اما با نگاهی به بیرون بر روی آسفالت خیابان ها به وضوح می توان حرارت گرمای هوارا با تشکیل سراب مشاهده کرد.

 

هرچه آفتاب به وسط آسمان نزدیک‌تر می‌شود، گرمای شدید و سوزاننده هوا بیشتر خودنمایی می کند و به گفته شهروندان قصرشیرینی اینجا همه چیز داغ است، زمین، آب،‌ هوا و حتی قبض های نجومی آب و برق 

 

در برخی خانه ها حتی کولر گازی نیز جوابگوی گرمای هوا نیست و مردم مجبور هستند این گرما را تا پایان شهریور ماه تحمل کنند.

 

بسیاری از مردم و مسئولین این شهرستان بر این عقیده اند که صداوسیمای استان کرمانشاه و دیگر رسانه ها میزان واقعی دمای قصرشیرین را که گاهاً به ۵۰ درجه سانتیگراد میرسد به دلایلی اعلام نمی کنند و مسئولین و مردم دیگر استانهای کشور از میزان و شدت گرمای این استان بی اطلاع هستند.

 

نسیم و بادهایی که در تمام دنبا باعث خنکی و لطافت هوا می شود در این شهرستان حامل هوایی گرم و داغی است که حتی امکان روشن کردن کولر آبی را از مردم سلب می کند زیرا هوای داغ مانع اثر سرمایشی این گونه کولرها شده وتنها کولرهای گازی آن هم به تعداد زیاد می تواند لحظه ای حس گرما را از جان این مردم دور کند.

 

کولر های آبی جوابگوی گرمای سوزان قصرشیرین نیست

یکی از شهروندان شهرستان قصرشیرین می گوید: این شهرستان یکی از گرم ترین نقاط کشور است که گرمای این شهرستان در شش ماه از سال بسیار طاقت فرسا است.

 

علی امینی می افزاید: گرمای هوا در شهرستان به طوری است که مردم در طول روز نمی توانند از خانه بیرون بروند و بیشتر خانه ها از دو کولر گازی استفاده می کنند.

 

وی ادامه می دهد: در این منطقه چیزی به اسم کولر آبی اصلا جوابگو نیست و شدت گرما طوری است که فقط باید از کولز گازی استفاده کرد.

 

امینی بیان کرد: همین مسئله باعث بروز مشکلات برای مردم بابت پول برق شده است و مسئولان باید به این شهرستان در این زمینه توجه کنند.

 

 

همه چیز در قصرشیرین در حال تبخیر شدن است

یکی از رانندگان خطی قصرشیرین، با بیان این مطلب که سوار ماشین که می‌شوی انگار وارد سونا شده‌ای، افزود: در گرمای سوزان قصرشیرین اگر کفش هایتان یک ربع در آفتاب بماند، دیگر نمی‌توانید از شدت گرما آنها را بپوشید و این سوزانندگی هوا همه جا و همه چیز را درگیرخود کرده است به گونه‌ای که کولرها مرتب و درتمام شبانه روز بی وقفه کار می‌کنند اما انگار قرار نیست با همه قدرت سرمایشی هم خانه‌ها اندکی خنک شود.

 

وی ادامه میدهد: گویی همه چیز در این شهرستان سوزان در حال تبخیر شدن است و این شرایط از ساعت 9 صبح آغاز و تا هفت غروب شدتی باور نکردنی به خود می گیرد اما حتی پس از آنکه آفتاب کم کم پایین می‌رود، شرایط هوایی تغیری نمیکند  و داغی زمین و هوای گرم تا نیمه شب ادامه پیدا میکند.

 

اغلب رانندگانی که در این خط کار میکنند ظهر جرات کارکردن ندارند و ترجیح می دهند بیشتر در خانه بمانند تا این گرمای طاقت فرسا را تحمل کنند. اما هستند چند نفر محدودی  که  مثل من به دلیل داشتن قسط و بدهی  حتی در گرمای ظهر هم روی خودرو کار می کنیم و این گرما را به جان میخرند.

 

هر چند دستورالعمل خاصی برای شرایط بد آب و هوایی و تعیین میزان دمایی که به تعطیلی کار اشاره کند، نداریم ولی به طور کلی کار کردن در یک محیط با دمای بالای 50 درجه می‌تواند آسیب‌رسان باشد.

 

مطالعات پزشکی نشان میدهد گرمازدگی از خطراتی است که افراد در محیط کار و در شرایط دمای بالای هوا به آن دچار می‌شوند؛ فرد در این شرایط با کم‌آبی شدید بدن مواجه می‌شود که علائم خود را به شکل ضعف و بی‌حالی و گرفتگی عضلات نشان می‌دهد.

 

کم‌آبی شدید بدن حتی در مواردی موجب کاهش سطح هوشیاری، بروز علائم عصبی و تشنج می‌شود که این علائم با بالا رفتن شدید حرارت بدن همراه است. به این دلایل کار کردن در محیط کاری در این شرایط آب و هوایی باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد.

 

 

 

 

دیدگاه شما

باشگاه خبرنگاران
ایسنا
نماینده