آخرین اخبار

20. اسفند 1394 - 11:36   |   کد مطلب: 297967
رهبر جریان صدر عراق، در حمایت از سخنان نخست‌وزیر که به حق اعتراض مردم و لزوم اصلاحات در کشور اذعان کرد، خواستار ادامه تظاهرات بعد از نماز جمعه فردا شد.

به گزارش الوند خبر، «مقتدا صدر» رهبر جریان صدر عراق، خواستار تداوم تظاهرات‌های مردمی در میدان «التحریر» بغداد در روز جمعه آینده (فردا) همانند جمعه‌های پیش شد.

صدر طی بیانیه‌ای در خطاب به مردم عراق که در پایگاه خبری «المعلومة» منتشر شد، اعلام کرد: بر پایه عقل و حکمت و در راستای منافع عمومی، پس از آنکه سخنان برادرمان «حیدرالعبادی» را شنیدیم که وی قصد دارد، اصلاحات فراگیری در کشور بدون گرایش به هیچ حزب و گروهی، اجرایی کند و نیز زمانی که وی اعلام کرد که برگزاری تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز حق شماست و وی با شما در سنگری واحد قرار دارد که سنگر اصلاح است، ما نیز باید به وی فرصت دهیم تا اصلاحاتش را تکمیل کند و این مسئله را با برگزاری تظاهرات‌ در روز جمعه در میدان التحریر پس از ادای نماز جمعه نشان می‌دهیم و به منطقه «الخضراء» نزدیک نمی‌شویم.

رهبر جریان صدر عراق افزود: در صورتی که اصلاحاتی حقیقی در کشور را شاهد باشیم و این اصلاحات صرفا به اظهارنظرهای رسانه‌ای محدود نشود، اقدامات حمایتی دیگری را انجام خواهیم داد. اما اگر متوجه شویم که همه این اظهارات صرفا در حد حرف است، پس ملت عراق حق دارد که تظاهرات‌های خود را به نتیجه برساند.

رهبر جریان صدر عراق، در اظهارنظری جداگانه، از دانشجویان عراقی خواست تا به تظاهرات‌های مسالمت‌‌آمیز خود، در اعتراض به فساد و حمایت از اصلاحات ریشه‌ای در کشور، ادامه دهند.

به نوشته پایگاه خبری «المعلومة»، وی در پاسخ به سوال شماری از دانشجویان دانشگاه «المستنصریه» گفت: من امیدوارم آنچه شما می‌خواهید، اصلاحاتی جدی باشد از نظر علمی و اخلاقی، اصول آموزشی و علمی از بین نروند. 

وی در ادامه درباره تهدیدهای موجود علیه دانشجویان گفت: تمامی این اقدامات برای آن صورت می‌گیرد که دانشجویان تسلیم شوند و دیگر به تظاهرات‌ها ادامه ندهند، اما من توصیه می‌کنم که دانشجویان همچنان به تظاهرات‌ها ادامه دهند و تروریسم برنامه‌ریزی شده علیه دانشجویان شرکت‌کننده در تظاهرات‌ها از بین بروند.

دانشگاه‌های عراقی طی چند روز گذشته، شاهد تظاهرات‌های مستمر برای برکناری «حسین الشهرستانی» وزیر آموزش عالی کشور و بهبود وضعیت علمی در دانشگاه‌ها بوده است.

جمعه هفته گذشته نیز دهها هزار نفر در بغداد در پاسخ به فراخوان مقتدا صدر مقابل بخشی از منطقه سبز (المنطقة الخضراء) که محل استقرار نهادهای دولتی و سفارتخانه کشورهای مختلف است، تظاهرات کردند و خواستار اجرای واقعی اصلاحات و مبارزه با فساد شدند.

شب گذشته حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق، با بیان اینکه «تغییرات کابینه عراق بزودی صورت خواهد گرفت»، گفت که دولت مجموعه تدابیری را برای پیگیری مفسدان و بازداشت آنها اتخاذ کرده است (جزئیات بیشتر).

دیدگاه شما

باشگاه خبرنگاران
http://www.yjc.ir/fa/services/2