آخرین اخبار

24. آبان 1395 - 10:52   |   کد مطلب: 298993
امروز هوای تهران از مرز هشدار گذشت و در شرایط ناسالم برای همه گروه‌های سنین خصوصا کودکان و سالخوردگان قرار دارد.

به گزارش الوند خبر، 

پاییز با همه‌ زیبایی‌هایش روزهای دردناکی را برای ساکنین کلان‌شهرها رقم می‌زند، چند سال است که با رسیدن فصل پاییز و سرد شدن هوا غباری تلخ و مه‌آلود بر سقف شهرهای بزرگ سایه افکنده و گروه‌های مختلف سنی را با مشکلات تنفسی مواجه می‌کند.
 
مواد سمی و آلاینده هایی که روی لبه های چشم و مژه ها می نشینند، با ترشح چربی در سطح پوست وارد چشم شده و سبب سوزش، قرمز شدن، آب ریزش و التهاب چشم ها می شوند، بهترین راه محافظت از چشم در شرایط آلودگی هوا شست و شو با آب و شامپوی بچه است.
 
هوای شهر تهران در پنجمین روز متوالی در شرایط ناسالم قرار دارد و امروز شاخص کیفیت هوای تهران بالای عدد 150 قرار گرفته و درواقع هوا وارد وضعیت قرمز یا همان هشدار شده و برای تمام گروه‌ها خصوصا گروه‌های حساس ناسالم بوده و نیاز است که همه مردم برخی نکات تغذیه‌ای و بهداشتی را برای کاهش خطرات ناشی از این بحران رعایت نمایند.
 
فرهاد صبری متخصص طب سنتی، درخصوص مقابله با آلودگی هوا، اظهار داشت: مهمترین راه پیشگیری از آسیب‌پذیری افراد در روزهای اوج آلودگی هوا این است که از حضور بی مورد در معابر عمومی خودداری و خانواده‌های خطرپذیر به یک منطقه خوش آب و هوا سفر کنند.
 
صبری افزود: کودکان، سالمندان و بیماران قلبی و عروقی و افرادی که مشکلات چشمی دارند خطرپذیرترین گروه‌ها در زمان آلودگی هوا به شمار می‌روند و مراقبت از این افراد در الویت قرار دارد.
 
این متخصص طب سنتی گفت: بهتر است افراد هنگام خروج از منزل، زمان کمتری در فضای باز و آلوده قرار گیرند و از ماسک‌های استاندارد فیلتردار استفاده نمایند.
 
صبری بیان کرد: استفاده از سبزیجات تازه مثل کاهو، هویج و انواع سالاد و سوپ‌های سبزیجات در دفع و کاهش سموم ناشی از آلودگی هوا در بدن انسان کمک می‌کند.
 
صبری همچنین افزود: استفاده از مواد خوراکی که به تصفیه کبد کمک می‌کند این روزها بسیار توصیه می‌شود.
 
این متخصص طب سنتی گفت: چای سبز، گردو، سیب و سیر منابع غنی برای تصفیه و پاکسازی کبد به شمار می‌روند.
 
وی مصرف دمنوش‌ها را نیز توصیه و افزود: بهتر است در این روزها شهروندان تهرانی از دمنوش‌هایی مثل چای سبز، چای بابونه و دمنوش گل گاوزبان استفاده نمایند.
 
این متخصص طب سنتی ادامه داد: مصرف دمنوش‌های گفته شده موجب افزایش علملکرد کلیه ها شده و به دفع سموم کمک بسیاری می‌کند.
 
وی اظهار داشت: میوه‌های شیرین مثل سیب، پرتقال و انار مقوی کبد بوده ، باعث تصفیه خون و دفع سموم می‌شوند همچنین ترکیب دو سوم عرق کاسنی  به همراه یک سوم عرق شاطره و مصرف روزانه یک استکان توصیه می‌شود.
 
این متخصص طب سنتی با اشاره به مصرف مایعات در زمان آلودگی هوا گفت: در این روزها که آلودگی هوا چند برابر حد استاندارد است به همه افراد جامعه توصیه می‌کنم از شیر و لبنیات، و نوشیدن حداقل 6 تا 8 لیوان آب در روز غافل نشوند.
 
وی درخصوص غذاهای مضر نیز گفت: مصرف غذاهایی که حاوی مواد نگهدارنده هستند مثل کنسروها و انواع فست فود به هیچ عنوان در این روزها توصیه نمی‌شود و افراد سعی کنند از غذاهای سالم و تازه ا ستفاده نمایند.
 
در حالیکه ساکنین شهرهای صنعتی در روزهای سرد و آلوده پاییزی و در سایه بی‌توجهی برخی ارگان‌های مرتبط  در معرض انواع بیماری‌ها قرار دارند؛ بهتر است با رعایت اصول صحیح تغذیه‌ای خود را تا حدودی در برابر بیماری‌های قلبی - عروقی، آسم و سردردهای مکرر ایمن نمایند.

دیدگاه شما

باشگاه خبرنگاران
http://www.yjc.ir/fa/services/2