آخرین اخبار

13. تير 1396 - 20:15   |   کد مطلب: 299565
با دعوت مرزبان درجه یک و فرمانده هنگ مرزی قصرشیرین صورت گرفت؛
برگزاری اولین نشست فصلی مشترک کلانتران مرزی قصرشیرین و خانقین در سال جدید
نشست فصلی مرزبانان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق در پایانه مرزی خسروی برگزار شد.

به گزارش الوند خبر، سرهنگ بکر شاکر محمود کلانتر مرز کشور عراق در منطقه خانقین-مندلی در معیت هیئت ۶ نفره از مرز رسمی خسروی با استقبال سرهنگ الماسی مرزبان درجه یک و فرمانده هنگ مرزی قصرشیرین وارد خاک این کشور شد و با سرهنگ الماسی فرمانده هنگ مرزی قصرشیرین در خصوص حل و فصل مشکلات مرزی دوجانبه ونیز توسعه و گسترش مناسبات و حسن روابط مرزی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق درپایانه مرزی خسروی به بحث و گفتگو پرداختند.

 

در این نشست، سرهنگ پاسدار رضا الماسی با تبریک پیروزی‌های اخیر دولت و ملت عراق در نبرد علیه داعش و به خصوص موفقیت‌های حاصل شده در آزاد سازی موصل اظهار داشت: این پیروزی‌ها تاثیر فراوانی در امنیت عراق و منطقه خواهد داشت و امیدوارم در سایه‌ی پیروزی‌های اخیر شاهد ریشه کنی تمام گروهک‌های تروریستی در این کشور و بازگشت امنیت و آرامش ملت عراق باشیم.

 

مرزبان درجه یک و فرمانده هنگ مرزی قصرشیرین گفت:فرصت را مغتنم شمرده، از خداوند قادر و متعال سلامت و توفیق روز افزون جنابعالی، سربلندی و سعادت ملت و دولت کشور دوست و برادر جمهوری عراق را مسئلت نموده و علو درجات را برای شهدای عزیز مقاومت و شفای مجروحین و جانبازان خواستارم.

 

وی با اشاره به همبستگی‌های قوی ایران و عراق افزود: این همبستگی‌ها ریشه دار و قدیمی است و منحصر به مرزهای مشترک نیست؛ و افزود: ایران و عراق همبستگی‌های اقتصادی، دینی، مذهبی، فرهنگی، مرزی و قومی بسیاری دارند.

 

سرهنگ الماسی در این دیدار اظهار داشت: با اقدامات صورت گرفته مرزهای قصرشیرین هم اکنون از امنیت پایداری برخوردار است و این امنیت مرهون برکات ابا عبدالله و حفظ این امنیت از اولویت‌های کاری است.
 

وی افزود: در صورتجلسه‌ای که در این نشست با طرف عراقی به امضا رسید مقرر شد با توجه به شکست‌های اخیر داعش و حضور پراکنده گروهک‌های تروریستی در کشور عراق، نیروهای مرزبانی عراق در خصوص کنترل بیشتر نوار مرزی اقدامات تامینی و امنیتی اهتمام بیشتری داشته باشند.

 

سرهنگ بکر شاکر محمود کلانتر مرزی دولت عراق در منطقه خانقین-مندلی نیز در این نشست از همکاری جمهوری اسلامی ایران با عراق قدردانی کرد.

 

سرهنگ بکر شاکر محمود گفت: تروریسم مرز نمی‌شناسد و اقدامات تروریستی در همه جا گسترده است بنابراین باید با همکاری مشترک در برابر چنین پدیده‌ای بایستیم.

 

وی بیان داشت:عراق در مبارزه علیه تروریسم با جمهوری اسلامی ایران در سنگری واحد قرار دارد.

 

کلانتر مرز دولت عراق در منطقه خانقین-مندلی اظهار داشت:الحمدالله مشکلی در حوزه مرزی خانقین-مندلی و قصرشیرین نداریم و این مرهون زحمات مرزبانان و مرزداران دو طرف است.

 

وی افزود:دشمن ما مشترک است و دو طرف در راستای نابودی دشمن تلاش میکنند وبا توجه به اشتراکات زیاد بین جمهوری عراق و جمهوری اسلامی ایران همکاری‌های فی مابین باید بیش از پیش افزایش یابد.

 

طرفین پس از انجام مذاکرات که در فضایی دوستانه و حاکی از اعتماد متقابل و حسن همجواری صورت گرفت، موضوعاتی از قبیل: مبارزه با قاچاق کالا، تامین امنیت جانی اتباع ایرانی، روان سازی صادرات کالاهای ایرانی به عراق، برخورد قاطع با قاچاقچیان سلاح، مهمات، مشروبات الکلی، برخورد جدی با هرگونه تحرکات و اقدامات گروهک‌های تروریستی، حفظ و نگهداری میله‌های مرزی مشترک، تمهیدات لازم در جهت جلوگیری از آتش سوزی در نوار مرزی با توجه به فرا رسیدن فصل گرما، حضور بموقع در ملاقات‌های مرزی و حل مسائل و مشکلات مرزی را مورد بحث و تبادل نظر قرار داده و از تعاملات بین دو کشور ابراز رضایتمندی نمودند.

 

در این دیدار صورتجلسه‌ای در ۶ بند تنظیم و به امضاء کلانتران مرزی دو کشور رسید.

 

در خاتمه ضمن اهداء هدایایی با بدرقه رسمی سرهنگ الماسی فرمانده هنگ مرزی قصرشیرین هیئت مرزبانی عراق، کشور جمهوری اسلامی ایران را به سمت خاک عراق ترک نمودند.

 

 

 

دیدگاه شما

باشگاه خبرنگاران
http://www.yjc.ir/fa/services/2