آخرین اخبار

20. شهريور 1396 - 13:52   |   کد مطلب: 299783
یک دستور خانگی قدیمی خوردن 10 دانه گیلاس در روز را برای رفع سردرد توصیه می‌کند.

به گزارش الوند خبر، آیا این توصیه افسانه است یا پایه‌هایی حقیقی دارد. دانشمندان برای یافتن پاسخ این سئوال تحقیقاتی کرده و به نتایج جالبی دست یافته‌اند.

پژوهشگران می‌گویند خوردن روزانه ۲۰ گیلاس تاثیری مشابه مصرف یک قرص آسپرین ۵۰۰ میلی را دارد. پوست گیلاس خاصیت دردزدایی دارد. آنتوسیان یا ماده رنگی که موجب قرمز شدن پوست گیلاس می‌شود در تسکین درد نقش دارد.
به غیر از رنگ، طعم این میوه نیز در تقویت خاصیت کاهش درد موثر است. هر چقدر گیلاس پررنگ‌تر و ترش‌تر باشد تاثیر آن در دردزدایی بیشتر است. به جز پوست خواص درمانی بی‌شمار دیگری در گوشت گیلاس وجود دارد.
مواد رنگی موجود در گیلاس رادیکال‌های آزادی را که به غشاء سلول آسیب می‌رسانند، خنثی می‌کنند؛ بنابراین، بافت‌های همبند، پوست، عروق خونی و مفاصل را در پیری محافظت و از بروز سرطان و حمله قلبی جلوگیری می‌کنند. آنتوسیان موجود در پوست گیلاس ضدالتهاب است.
پژوهش‌های دیگر نیز کارایی‌های شفابخش این میوه تابستانی و آب آن را در درمان جراحات، درد‌ها و دردهای عضلانی تأیید کرده است. مصرف ۲۵۰ گرم گیلاس در روز طی یک هفته اسیداوریک موجود در خون پایین می‌آورد و خطر بروز آرتروز را کاهش می‌دهد.
ویتامین C موجود در این میوه سیستم ایمنی را محافظت می‌کند و آهن آن گردش خون را سرعت می‌بخشد.مصرف گیلاس سوخت و ساز بدن را بالا می‌برد و یبوست را رفع می‌کند. هر 100 گرم گیلاس تنها حاوی ۶۳ کیلو کالری است.
چوب گیلاس نیز خاصیت درمانی دارد. دم‌کرده چوب (دم) گیلاس رطوبت بدن را کاهش می‌دهد و خلط‌آور است. همچنین سرفه‌های مزمن را التیام می‌بخشد.

منبع: اقتصاد ایران

دیدگاه شما

باشگاه خبرنگاران
ایسنا
نماینده