آخرین اخبار

24. اسفند 1396 - 12:02   |   کد مطلب: 300314
سال 96 با تمام خوشی ها و ناخوشی هایش در حال گذر زمان است، عده ای به میان ما آمدند و عده ای از میان ما رفتند، چه خوشی ها و چه ناخوشی هایی که در طول یک سال گذشته را پشت سر گذاشتیم...

به گزارش الوند خبر، سال 96 با تمام خوشی ها و ناخوشی هایش در حال گذر زمان است، عده ای به میان ما آمدند و عده ای از میان ما رفتند، چه خوشی ها و چه ناخوشی هایی که در طول یک سال گذشته را پشت سر گذاشتیم، سال نو و نوروزی جدید در حال آمدن است.

 

 هر فردي در زندگي احساس نزديكي و وابستگي بيشتري به افرادي دارد كه جاده و مسير زندگي اش را در كنار آنها مي پيمايد اما بالاخره روزي فرا مي رسد كه بازي روزگار او را از آنها جدا خواهد كرد. روزي كه مرگ، اين تقدير الهي، قدم بر صفحه زندگي هر كسي مي گذارد و زندگي مادي اش را پايان مي بخشد.

 

 

 زيارت اهل قبور و ارواح در گذشتگان در مناسبت ها و يا زمان هايي خاص مثل آخر هفته و پنجشنبه آخر سال به عنوان يك پديده اجتماعي موجب تلطيف روحيه، نرمي قلب و صفاي باطن افراد مي شود و انس و الفت نسبت به بازماندگان را افزايش مي دهد.

 

 

در شهرستان قصرشیرین، آخرین پنجشنبه پیش از عید، خانواده های عزادار، از خویشان و نزدیکان با غذا و حلوا پذیرایی می کنند و در سر مزار جمع می شوند. و نیز رسم است که در موقع سال تحویل، به زیارت قبر امامان و امامزادگان میروند.

 

احترام مردگان، گویای نوعی تعادل در زندگی است و پیام آن این است که شادی و غم در کنار هم قرار دارند و در اوج شادی نباید از اندوه و جدایی و ترک دنیا و متعلقات آن غافل بود. پس از تحویل سال هم، مردم این مناطق به پاس احترام به مردگان و بازماندگان آنها، ابتدا به خانه کسی میروند که تازگی عزیزی را از دست داده است.

 

بعضی افراد در انتهای سال جاری یا اولین لحظات سال جدید به زیارت امامزاده ها یا قبور  می روند و سعی می کنند لحظه تحویل سال را در آن مکان مقدس سپری کنند. عقیده خیلی ها بر این است که شروع سال در معیت یک امام یا امامزاده، گره از کارها می گشاید و زمینه های کسب سعادت و مکنت را فراهم می آورد.

 

 

به طور کلی تکریم مردگان، اهل قبور و زیارت قبور ائمه، وجه دینی و مذهبی هویت را نشان می دهد و حاکی از این است که بین شادی و غم و نیز میان زندگی و مرگ پیوندی برقرار است و شناخت این پیوند هنگامی دست می دهد که سال جدید با ذکر نیکی و بسط عمل صالح، شروع شده و خاتمه پذیرد.

 

امسال نیز در پنج شنبه آخرسال  شهروندان قصرشیرین به صورت گسترده برای زیارت اهل قبور در آرامستان های شهرستان حضور یافته و با نثار فاتحه و  عطر افشانی مزار شهدا و درگذشتگان خود، یاد و خاطره  آنان را گرامی داشته و با نثار فاتحه و قرائت قرآن و پخش خیرات برای آنان طلب بخشش می کنند.

 

جایشان خالی است ... بیشتر از هر زمان دیگری ... دلمان برایشان تنگ است ... دوست داشتیم بودند و می دیدند ... می گفتند و می گفتیم ... می خندیدیم و می خندیدند ... گریه می کردیم و گریه می کردند ... اما ... قافله عمر زود می گذرد. صدای زنگ جرس هر بار درب خانه کسانی را می زند و عده ای را با خود برده و داغ نبودن پدر، مادر، همسر، خواهر، برادر، دوست و ... را بر دل ساکنین می نهد.

 

و در این میان چه زیباست رسم پنجشنبه آخر سال ... وعده ملاقات با یاران نهفته در زیر خاک ... یارانی که شاید زمانی دور یا نزدیک در کنارمان بودند اما اکنون جز خاطره ای از آنان باقی نیست. رسمی قدیمی که شاید رنگ و بوی گذشته ها را نداشته باشد اما همچنان باقی است.


  

زیارت اهل قبور در پنجشنبه آخر سال امری بسیار پسندیده است. چه نیکو است هدیه ای هر چند کوچک از صدقات، خیرات، ادعیه، نماز و ... برایشان ارسال کنیم تا آنان نیز چون ما، در این عید شادی را تجربه کنند. بیایید به یاد تمام اموات باشیم تا آیندگان نیز به یاد ما باشند.

 

 

دیدگاه شما

باشگاه خبرنگاران
http://www.yjc.ir/fa/services/2
ایسنا
نماینده