آخرین اخبار

19. فروردين 1397 - 9:20   |   کد مطلب: 300335
فرماندار قصرشیرین گفت: پارسال 700 میلیون دلار کالا با وزن 2 میلیون و 900 هزار تن از مرزهای خسروی و پرویزخان این شهرستان به عراق صادر شد.

به گزارش الوند خبر، فرامرز اکبری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، سیمان خاکستری ، کیک و بیسکویت، کولر آبی ، گوجه فرنگی و رب گوجه ، هندوانه ، لبنیات ، لوازم ساختمانی و میوه و تره بار را عمده کالاهای صادر شده از مرزهای پرویزخان و خسروی به عراق ذکر کرد. 

 

وی اظهارکرد: از مجموع کالاهای صادر شده ، 2 میلیون و 512 هزار تن به ارزش 613 میلیون و 940 هزار دلار از مرز رسمی پرویزخان و 388 هزار تن کالا به ارزش 86 میلیون و 60 هزار دلار از مرز رسمی خسروی به عراق صادر شده است. 

 

فرماندار قصرشیرین اضافه کرد: صادرات این میزان کالا با استفاده از 168 هزار دستگاه کامیون از مرزهای رسمی خسروی و پرویزخان در این شهرستان انجام شد. 

 

اکبری ، میزان ترانزیت سوخت مازوت را در سال گذشته از مرز رسمی پرویزخان یک میلیون و 336 هزار تن ذکر کرد و افزود: این میزان سوخت با به کارگیری 61 هزار و 845 دستگاه تانکر جا به جا شده است. 

 

وی گفت: تانکرهای حامل مواد سوختی از اقلیم کردستان عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان وارد ایران می شوند و پس از تخلیه در بنادر جنوبی کشورمان به عراق باز می گردند. 

 

سال 95 یک میلیارد و 28 میلیون دلار کالا به ارزش وزنی سه میلیون و 255 هزار تن از مرزهای پرویزخان و خسروی شهرستان قصرشیرین به عراق صادر شد. 

 

از دلایل افت صادرات کالا در سال 96 در مقایسه با مدت مشابه سال 95 را می توان شرایط داخلی عراق و کشمکش های اقلیم کردستان با دولت مرکزی این کشور و بسته بودن مرز رسمی پرویزخان به مدت 79 روز بیان کرد. 

 

مرز رسمی پرویزخان در شهرستان قصرشیرین به صورت رسمی در سال 86 تاسیس و راه اندازی شد که هم مرز با اقلیم کردستان عراق و در همسایگی استان سلیمانیه قرار دارد. 

 

هم اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین با مناطق کردنشین عراق به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه، موصل، خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می شود. 

 

نزدیکی فرهنگ 2 منطقه مرزی استان کرمانشاه و سلیمانیه عراق به دلیل همزبان بودن از مهم ترین عوامل رونق اقتصادی و تجاری این بازارچه مرزی است. 

 

پرویزخان اکنون یکی از مرزهای راهبردی و مهم کشورمان است که 54 درصد صادرات غیرنفتی کشورمان به عراق را به خود اختصاص داده و نقش کلیدی و حیاتی در جذب بازار این کشور همسایه دارد. 

 

مرز پرویزخان که در مسیر راه ابریشم قرار دارد، نزدیکترین راه ارتباطی از طریق عراق و سوریه به طول 900 کیلومتر به کشورهای اروپایی است و در زمان کنونی که کشور عراق در زمینه زیرساخت ها و اقتصاد وضعیت خوبی ندارد بهترین مسیر برای سرمایه گذاری در این کشور و کردستان عراق است. 

 

شهرستان مرزی قصرشیرین در غرب کرمانشاه با بیش از 27 هزار تن جمعیت، با عراق 186 کیلومتر مرز دارد. 
روزانه 800 دستگاه کامیون کالاهای صادراتی به طور میانگین از مرز رسمی پرویزخان به اقلیم کردستان عراق و همچنین 500 دستگاه کامیون کالا از طریق مرز رسمی خسروی به حوزه حکومت مرکزی عراق (بخش مرکزی) صادر می شود. 

 

همچنین روزانه به طور میانگین 500 دستگاه تانکر سوخت رسان عراقی و ایرانی از مبدا اقلیم کردستان عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان به مقصد بنادر جنوبی کشورمان، وارد خاک جمهوری اسلامی ایران می شود. 

 

 

دیدگاه شما

باشگاه خبرنگاران
http://www.yjc.ir/fa/services/2
ایسنا
نماینده