آخرین اخبار

23. فروردين 1397 - 12:23   |   کد مطلب: 300338
فرماندار قصرشیرین از انجام اقدام های پیشگیرانه و تلاش همه دستگاه ها و نظارت مستمر برای مقابله با بیماری سالک و ریشه کنی آن در این شهرستان خبر داد.

به گزارش الوند خبر، فرامرز اکبری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شهرستان های گرمسیری قصرشیرین و سرپل ذهاب کانون بیماری سالک هستند و برای ریشه کنی و مقابله با این بیماری ، اقدام های پیشگیرانه در دستور کار است.

 

وی اظهار کرد: در نتیجه انجام مراقبت های پیشگیرانه ، آمار سالک در 2 سال گذشته در مقایسه با سال های گذشته کاهش یافته است.

 

وی افزود: پارسال در مجموع 34 مورد ابتلای افراد به بیماری سالک در قصرشیرین به ثبت رسید که امسال با توجه به آغاز فصل گرما و برای مقابله با پشه های ناقل این بیماری ، طرح های جامع و متنوعی تهیه شده که به مرور در این شهرستان عملیاتی می شود.

 

فرماندار قصرشیرین اضافه کرد که با توجه به در پیش بودن فصل گرما و وجود نخاله های ساختمانی و جاری شدن آب های سطحی در محل چادرهای اسکان و یا کانکس های زلزله زدگان ، امکان شیوع بیماری سالک در این شهرستان دور از انتظار نیست.

 

اکبری اظهار داشت: در همین راستا در جلسه کارگروه امنیت و سلامت غذایی استان ، در ارتباط با راهکارهای پیشگیری از بیماری سالک ، طرح هایی مصوب شد که به مرور عملیاتی می شود.

 

وی گفت: در قصرشیرین نیز کارگروهی با عضویت شبکه بهداشت و درمان ، شهرداری ، جهاد کشاوری ، آب و فاضلاب و بخشداری تشکیل شد تا کار شناسایی نقاط و کانون های آلوده به بیماری سالک با هدف اقدام های پیشگیرانه را در دستور کار قرار دهند.

 

وی ، مدیریت نخاله های ساختمانی در شهر با محوریت شهرداری و در روستاها با محوریت دهیاری و بخشداری ، سمپاشی و لایروبی کانال ها و طعمه گذاری برای از بین بردن پشه ناقل این بیماری را از اقدام های پیشگیرانه در شهرستان برای مقابله با سالک عنوان کرد.

 

وی همچنین از ارائه آموزش های صحیح و اصولی برای آشنایی بیشتر روستائیان با بیماری سالک و راه های مقابله با آن خبر داد.

 

سالک یا 'لیشمانیوز' شایع ترین نوع بیماری پوستی است که بر اثر گزش جنس ماده نوعی پشه خاکی به انسان منتقل می شود.

 

بیماری سالک که نوع خشک آن هم اکنون شیوع پیدا کرده با زخم تاول شکل و بدون درد همراه است که با توجه به درمان بسیار سخت آن رعایت مسایل بهداشتی و پیشگیری مهمترین راهکار مقابله با آن است.

 

 

دیدگاه شما

باشگاه خبرنگاران
http://www.yjc.ir/fa/services/2
ایسنا
نماینده