آخرین اخبار

11. خرداد 1394 - 10:20   |   کد مطلب: 293351
مردم از گرانی، از تعرفه‌های که به دلخواه برخی ها بالا می‌رود، از افزایش کرایه ها و... ناراضی‌اند و اعتراض دارند اما بالاخره اين افزايش صورت مي گيرد و مردم با نارضايتي باید آن را بپذیرند .

به گزارش الوند خبر، نارضایتی مسئولین، بیش از همه از قیمت ارزان بنزین است. آن‌ها این قیمت‌ها را قبول ندارند، می‌گویند کم است، واقعی نیست و با نرخ تورم جور در نمی‌آید و می گویند این اقدام اگر چه شاید موجب نارضایتی مردم بشود با این حال تجربه نشان داده است هر جا کالایی دو نرخی یا چند نرخی عرضه می‌شود در پی آن فساد نیز به وجود می‌آید، لذا یکی از مهم‌ترین دستاوردهای تک‌نرخی کردن بنزین و سوخت کاهش قاچاق و مدیریت بهینه مصرف است که در نهایت به نفع کل مردم و اقتصاد کشور است.

 

 

اما مردم در طرف مقابل قرار می‌گیرند. آن‌ها هم ناراضی‌اند و در عین حال معترض. آن‌ها از گرانی،  از تعرفه‌های که به دلخواه برخی ها بالا می‌رود، از افزایش کرایه ها و... ناراضی‌اند و اعتراض دارند اما بالاخره اين افزايش صورت مي گيرد و مردم با نارضايتي باید آن را بپذیرند.

 

 

تک نرخی شدن بنزین که به طور ناگهانی و بدون اطلاع قبلی به اجرا درآمده بود موجی از نگرانی و نارضایتی را در بین مردم کشورمان ایجاد کرد به طوری که حتی رسانه های حامی دولت نیز آن را نوعی بی احترامی به مردم دانستند.

 

 

در حقیقت باید گفت اگرچه دولت اصرار دارد که با تک نرخی شدن بنزین و همچنین افزایش 15 درصدی گاز خانگی هیچ اتفاقی در جامعه روی نداده و بر مهار نرخ تورم پای می فشرد اما نگاهی بر سطح پایین جامعه به خصوص کفِ بازار نشان می دهد گرانی های ناشی از این سیاست ها خانواده های کم درآمد جامعه را به شدت آزار می دهد.

 

 

این در حالی است که بسیار ساده انگارانه است اگر فکر کنیم افزایش قیمت بنزین و به دنبال آن افزایش قیمت گاز از سوی دولت منجر به افزایش قیمت ها نمی‌شود.

 

 

برخی دیگر از شهروندان نیزمعتقدند هرگونه رشد قیمت حامل های انرژی به عنوان کالای پایه و حساس روی قیمت بسیاری از کالاها اثر گذاشته و آنها را گران خواهد کرد و به تبع آن نرخ تورم نیز افزایش خواهد یافت.

 

 

رشد قیمت کرایه تاکسی و خدمات حمل و نقل، مواد غذایی، بهداشتی و حتی کالاهایی مثل پوشاک و خدماتی چون تعمیر خودرو که شاید ارتباط مستقیمی با قیمت حامل های انرژی نداشته باشد از جمله موارد گرانی است که معمولا افکارعمومی در سال های قبل و معمولا پس از افزایش قیمت حامل های انرژی بخصوص بنزین، شاهد آن بوده‌اند.

 

 

به هر حال قيمت بنزين با اين اقدام تک نرخي شد و بررسي تغييرات قيمت‌هاي جديد حامل‌هاي انرژي از سياست‌هاي جديد دولت پرده‌برداري مي‌کند و بر اين اساس، رشد 25 درصدي قيمت بنزين نشان مي‌دهد سياست‌گذار اقتصادي با افزايش ملايم درصدد است تا قيمت اين سوخت را به 90 درصد قيمت فوب خليج‌فارس نزديک کند. اما به هر حال منتقدان اين اقدام اولين نکته اي را که مطرح مي کنند اين است که دولت مي توانست با تدبيري مناسب و با اطلاع رساني به مردم نسبت به اين موضوع اقدام کند.

دیدگاه شما

باشگاه خبرنگاران
http://www.yjc.ir/fa/services/2
ایسنا
نماینده